آغاز به کار چهاردهمین آیین نکوداشت دانش‎آموختگان غیر ایرانی

 چهاردهمین آئین نکوداشت دانشجویان غیرایرانی با ادای احترام معاون آموزشی وزیر بهداشت، معاون دانشجویی وزارت علوم و مدیرکل امور دانشجویان خارجی و غیرایرانی به شهدای گمنام دانشگاه بوعلی سینا آغاز شد.

دانش آموختگان غیر ایرانی

صمد حاج جباری مدیرکل امور دانشجویان غیرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی کشور در همدان اظهار داشت: براساس آخرین آمار 21 هزار و 500 دانشجوی غیرایرانی در داخل کشور در حال تحصیل هستند که در سال‌های اخیر جذب دانشجویان غیرایرانی رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در ششمین آئین نکوداشت مشترک بین وزارت علوم و وزارت بهداشت 408 نفر دانش آموخته از 23 کشور حضور دارند، افزود: از این تعداد 293 نفر از دانش‌آموختگان وزارت علوم و 115 نفر دانش‌آموخته از وزارت بهداشت هستند که از 21 دانشگاه مختلف، کشور فارغ‌التحصیل شدند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم گفت: در بخش وزارت علوم 83 نفر دانش‌آموخته در مقطع کارشناسی، 161 نفر کارشناسی ارشد و 49 نفر در مقطع دکترا فارغ‌التحصیل شدند.

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد فارغ‌التحصیلان دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، افزود: در بخش وزارت بهداشت 97 نفر در مقطع دکترای حرفه‌ای، 15 نفر در مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف علوم پزشکی و 3 نفر دانش‌آموخته تخصص پزشکی هستند.

حاج‌جباری عنوان کرد: در نهمین جشنواره فرهنگ و ملل 37 کشور غرفه برپا کردند که نسبت به دوره قبل فعالیت دانشجویان 50 درصد افزایش داشته است.

مجتبی صدیقی معاون دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات نیز در این  آیین با بیان اینکه باید به بحث بین‎الملل شدن دانشگاه‎ها توجه بیشتری شود، اظهار کرد: در یک بخش جذب دانشجوی غیر ایرانی در بحث بین‎الملل شدن دانشگاه‏‎ها کمک‎کننده است.

وی با بیان اینکه در‎های همه کشورها برای تبادل اطلاعات باز شده است، ادامه داد: با توجه به دیپلماسی کشور و برجام نیز فضای جدیدی برای جذب دانشجوی خارجی ایجاد شده است.

معاون دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات ادامه داد: اکنون نوبت ایران است که در عرصه دیپلماسی علمی نیز از فضای ایجاد شده استفاده کند و توسعه در دانشگاه‎ها و فضاها داشته باشد.

وی با بیان اینکه دانشجویان در دو بخش بورسیه و غیربورسیه هستند، افزود: تلاش بر این است که هم دانشجویان بورسیه و هم غیربورسیه جذب شود.

صدیقی با بیان اینکه 21 هزار نفر در دانشگاه‌ها وزارت علوم و وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: سال گذشته آیین‌نامه جذب دانشجویان غیر ایرانی به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه این وظیفه به دانشگاه‎ها یادآوری شد که از فرصت ایجاد شده در سطح بین‌الملل استفاده شود، افزود: آیین‌نامه بورسیه نیز ابلاغ شد.

معاون دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات افزود: بنا شده با نهادها و وزارتخانه‌ها هماهنگ شود، دفاتر کنسولی در دانشگاه‌هایی که دانشجوی غیر ایرانی جذب کرده‌اند راه‎اندازی شود.

وی با بیان اینکه با این اقدام خدمات ساده‌تر به دانشجویان غیر ایرانی ارائه می‌شود، افزود: اختیارات و استقلال به دانشگاه‎ها داده می‎شود تا دانشجویان حین تحصیل با مشکلات کمتری مواجه شوند.

صدیقی با بیان اینکه دانشگاه‌ها خود نقش جدی در جذب دانشجوی غیر ایرانی دارند، اظهار کرد: فراهم کردن دفاتر بین‌المللی در دانشگاه‎ها باید جدی‌تر توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید در حوزه بین‌الملل حضور داشته باشند و ارتباط خود را با فارغ‌التحصیلان غیر ایرانی حفظ کنند، افزود: همه افراد فارغ‌التحصیلان غیر ایرانی می‎توانند مبلغان علمی خوبی برای کشور باشند.

معاون دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید ظرفیت جذب دانشجوی غیر ایرانی را بهتر و بیشتر کنند و امکانات مناسب از جمله مسکن برای این دانشجویان در نظر بگیرند، تأکید کرد: سال گذشته شهریه پرداختی به دانشگاه‎ها 20 درصد و مقرر بورسیه نیز 20 درصد افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم همین گونه ادامه پیدا کند تا شرایط بهتری فراهم شود، از دانش‎آموختگان غیر ایرانی خواست پیام صلح و دوستی مردم ایران را به کشورهای خود منتقل کنند.

در ادامه دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا صبح امروز اظهار داشت: 12 هزار دانشجو در دانشگاه بوعلی تحصیل می‌کنند که 4 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند.

وی افزود: 110 رشته گرایش در مقطع دکترا و 180 رشته گرایش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بوعلی فعال است و در اکثر دپارتمان‌ها دانشجویی کارشناسی پذیرش انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا بیان کرد: 430 عضو هئیت علمی در دانشگاه بوعلی‌سینا وجود دارد که 50 نفر استاد تمام و 110 نفر دانشیار و مابقی استادیار هستند.

وی با اشاره به اینکه 13 دانشکده در استان همدان فعال است، گفت: دانشگاه بوعلی‌سینا در سال‌های 2015 و 2016 بیشترین رشد در چاپ مقالات ISI را داشته است.

غلامی عنوان کرد: توسعه آموزش بین‌المللی در سال‌های 2016 و 2017 توسط هئیت امنای دانشگاه بوعلی تصویب شده و در این راستا ظرفیت پذیرش دانشجویان غیرایرانی داوطلب تحصیل در همدان را داریم.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *