اجرای طرح ارتقای نمرات امتحان نهایی دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان گفت: در راستای اجرای شعار سال، آموزش و پرورش استان باید از ظرفیت مدارس استان برای تبیین اقتصاد مقاومتی استفاده کرده و نسبت به فرهنگ‌سازی آن بین دانش‌آموزان، فرهنگیان و اولیا اقدام کند.

همدانا

به گزارش خبرنگار همدانا، “محمدابراهیم الهی‌تبار” روز شنبه 28 فروردین در شورای آموزش و پرورش استان، نقش آموزش و پرورش در راستای تبیین اقتصاد مقاومتی و فرهنگ‌سازی مناسب در این خصوص را مهم خواند و افزود: حمایت این نهاد از بخش خصوصی در راستای تعلیم و تربیت از رویکردهای مهم این دستگاه در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی است.

وی مشارکت بخش خصوصی در این نهاد را در سال 92، کمتر از 5 درصد دانست و ادامه داد: این درحالیست که اکنون این مشارکت به 10.5 درصد رسیده است که مسئولان این نهاد باید برای ارتقاء بیشتر این مشارکت تلاش مضاعفی داشته باشند چرا که این مهم نقش بسزایی در عمل به اقتصاد مقاومتی دارد.

الهی‌تبار خواستار ارائه جمع‌بندی‌های لازم آموزش و پرورش استان در خصوص برنامه‌های این نهاد برای اجرای اقتصاد مقاومتی شد و تصریح کرد: باید از همه ظرفیت‌های استان در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی بهره جست.

وی در خصوص پاسداشت روز معلم خاطرنشان کرد: گرچه هر روز تقویم متعلق به این بزرگان است اما اختصاص یافتن یک روز به این افراد بهانه‌ای برای ابراز ارادت به ساحت مقام تعلیم و تربیت است.

الهی‌تبار با بیان اینکه پاسداشت معلمان در اعتقادات دینی و ملی ما ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد، عنوان کرد: در بزرگداشت این معلمان همه مسئولان و مردم باید همت ویژه‌ای داشته باشند و هرکس در حد وسع خود ارادتش را به این افراد ابراز کند.

تجلیل از 2هزار و ۳۰۶ معلم نمونه استان

معاون پ‍ژوهش و برنامه‎ریزی آموزش و پرورش استان همدان گفت: همزمان با هفته بزرگداشت روز معلم، ۲ هزار و ۳۰۶ معلم نمونه استان در سطح اموزشگاهی، منطقه‌ای و استانی تجلیل می‌شوند.

بهروز مهری، ظهر امروز در شورای آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه امسال برنامه‌های هفته معلم به صورت استانی دنبال می‌شود و دستورالعمل کشوری ندارد، اظهار داشت: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید در برنامه‌ریزی‌ها از امکانات اجتماعی و ظرفیت‌ها موجود بهره برد.

وی افزود: به مناسبت هفته بزرگداشت روز معلم براساس دستورالعمل وزارتخانه دیگر معلم نمونه در سطح کشوری معرفی نمی‌شود و تمام برنامه‌ها به صورت استانی پیگیری می‌شود.

معاون پ‍ژوهش و برنامه‎ریزی آموزش و پرورش استان همدان بیان کرد: در این راستا مدیران مدارس معلمان نمونه و منتخب را به اداره کل معرفی کردند و در هفته معلم امسال 2 هزار و 306 نفر به عنوان معلم برتر معرفی می‌شوند.

وی گفت: از این تعداد یک‎هزار و 637 نفر در سطح آموزشگاهی، 163 نفر در سطح منطقه‌ای و 31 نفر از در سطح استانی به عنوان معلمان برتر در هفته معلم تجلیل می‌شوند.

مهری با بیان اینکه در برنامه‌های هفته معلم تکریم عام معلمان مدنظر است، عنوان کرد: دیدار از مدارس با اهدای گل، دیدار معلمان قدیمی و همکلاسی‌های قدیمی در مدرسه دیباج همدان، اجرای برنامه جنگ شادی برای معلمان، معرفی موزه تعلیم و تربیت استان و برگزاری مسابقه خاطره‌نویسی توسط مردم در برنامه زنده تلویزیونی به صورت تلفنی از مهمترین برنامه‌های این هفته در استان است.

وی اظهار داشت: تدوین کتاب خاطرات و تجربیات معلمان نمونه در استان همدان شروع شده است که همزمان با هفته بزرگداشت روز معلم در سال آینده چاپ و رونمایی می‌شود.

اجرای طرح ارتقای نمرات امتحان نهایی دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل

رئیس اداره سنجش آموزش و پرورش استان همدان نیز از اجرای طرح ارتقای نمرات امتحان نهایی دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل خبر داد و اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه از سال 84 به بعد که متقاضی ارتقای نمرات دروس نهایی هستند می‌توانند به صورت داوطلب آزاد ثبت‌نام و در آزمون امتحانات نهایی مدارس شرکت کنند.

حمیدرضا بابایی افزود: هزینه‌های مربوط به دروس امتحانات نهایی و صدور گواهینامه برعهده داوطلبان است و در این راستا 30 هزار تومان شهریه ثابت و 10 هزار تومان شهریه متغیر به ازای هر درس برای داوطلبان استان همدان تعیین شده است.

وی بیان کرد: در صورت قبولی و ارتقای نمره داوطلبان می‌توانند از این نمرات در سهم 25 درصدی نمره امتحان نهایی در قبولی آزمون سراسری کنکور بهره ببرند.

398 دانش‌آموز همدانی بازمانده از تحصیل جذب مدارس شدند

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه ۳۹۸ دانش‌آموز همدانی بازمانده از تحصیل جذب مدارس شدند، گفت: ۲۰ کودک مبتلا به بیماری صعب‎العلاج در استان همدان از ادامه تحصیل باز ماندند.

حسین بهرامی‎نوید، در شورای آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اجرای طرح انسداد مبادی بی‌سوادی در مناطق عشایری و روستایی در گروه سنی 6 تا 12 سال اظهار داشت: تعدادی دانش‌آموزانی در حین تحصیل با ترک تحصیل از حضور در مدارس محروم می‌شوند و تعدادی نیز اقدامی برای ثبت‌نام در مدارس نمی‌کنند.

وی افزود: آموزش و پرورش به دنبال جذب این دانش‌آموزان به مدارس است اما برای پایداری حضور باید مشکلات دانش‌آموزان و علت ترک تحصیل آنها شناسایی و با کمک دیگر نهادها رفع شود.

معاون آموزش ابتدایی استان همدان بیان کرد: آذر ماه هر سال وزارت آموزش و پرورش آمار دانش‌آموزانی که برای تحصیل و ادامه تحصیل ثبت‌نام نکردند را اعلام می‌کند که این بازه زمانی بسیار دیر است و فرصت 3 ماهه‌ای را برای شناسایی افراد می‌گیرد.

وی گفت: براساس آخرین آمار ارسالی در آذرماه سال گذشته 2 هزار و 893 نفر و در بهمن ماه 233 در سامانه سناد استان همدان ثبت‌نام نکردند.

بهرامی‏‌نوید عنوان کرد: از مجموع 3 هزار و 126 نفری که در سالتحصیلی جاری باید در مدارس ثبت‌نام و در کلاس‌ها حاضر می‌شدند که در بررسی‌ها مشخص شد که 112 نفر از دوره ابتدایی فارغ‌التحصیل و از گردونه آمار خارج شدند.

وی با بیان اینکه از این تعداد 686 نفر مشغول به تحصیل هستند که به دلیل خطای سامانه اسامی آنها درج نشده بود، افزود: 115 نفر استثنایی، 20 نفر بیمار صعب‎العلاج، 171 نفر مهاجرت، 13 نفر ازدواج، 20 نفر فوت، 31 نفر بدسرپرست، 16 نفر اشتغال به کار و 23 نفر سایر موارد اعلام شدند.

معاون آموزش ابتدایی استان همدان تصریح کرد: همچنین در راستای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل 389 نفر در استان همدان جذب مدارس شدند که 213 نفر دختر و 185 نفر پسر بودند.

وی با اشاره به اینکه پراکندگی محل استقرار و کوچ عشایر شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل را سخت کرده است، بیان کرد: به منظور انسداد مبادی بی‌سوادی در مناطق عشایری باید معلمان همراه با ایل به کار گرفته شوند و البته تعدادی از فرزندان عشایر هم از شناسنامه بهره‌مند نیستند.

بهرامی‌نوید افزود: تعدادی از کودکان بازمانده از تحصیل به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها جذب کار می‌شوند که باید با همکاری دیگر ارگانها و نهادها نسبت به رفع مشکل آنها اقدام کرد تا دوباره ترک تحصیل حاصل نشود.

 

کهنوش، تنها روستای کشور با بیش از 400 معلم

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه در راستای تکریم و بزرگداشت مقام معلم باید فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد، گفت: تکریم جایگاه معلم باید خودجوش باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه همدان،”عبدالرضا فولادوند” شنبه 28 فروردین در شورای آموزش و پرورش استان، با بیان اینکه حضور مدیران‌کل در مدارس استان گامی در راستای ترویج این فرهنگ است، افزود: انتخاب معلم نمونه در سال‌جاری به مدیران مدارس و شورای دبیران در آموزشگاه‌ها محول شده است.

وی با بیان اینکه تکریم معلمان روستای کهنوش شهرستان تویسرکان 9 اردیبهشت‌ماه انجام می‌گیرد، افزود: روستای کهنوش تنها روستایی در کشور است که بیش از 400 معلم دارد.

اشتغالزایی مؤسسان مدارس غیردولتی برای 7000 نفر در استان

مدیرکل آموزش و پرورش همدان از اشتغالزایی مؤسسان مدارس غیردولتی برای 7000 نفر در سطح استان خبر داد و تصریح کرد: هم‌اکنون هفت هزار نفر در مدارس غیردولتی استان مشغول به کار هستند که همگی پوشش بیمه‌ای دارند.

وی با بیان اینکه این مؤسسات در راستای ایجاد اشتغال گام‌های موثری برداشته‌اند، افزود: در سال‌های اخیر حضور این مؤسسات تقریبا به 12 درصد رسیده که نسبت به سال‌های گذشته رشد خوبی داشته است.

نماینده مؤسسات غیردولتی استان نیز به مشکلات این آموزشگاه‌ها پرداخت و اظهار کرد: بالا بودن نرخ اجاره‌بها، کمبود فضاهای مطلوب برای این آموزشگاه‌ها، اخذ مالیات اداره دارایی و اخذ عوارض کسب و پیشه توسط شهرداری از جمله مشکلات این مدارس است.

“اسدبیگی” هزینه‌های بالای این مؤسسات را موجب بالا رفتن شهریه متقاضیان دانست و تصریح کرد: کمبود تقاضا نیز خود موجب بالا رفتن آموزش‌های خانگی شده و در نهایت در برخی موارد فساد به بار خواهد آورد.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *