استاندار همدان :برنامه‎های اقتصادی باید مبتنی بر ساز و کار اقتصاد مقاومتی باشد زیرا این نوع اقتصاد یک نگرش است.

محمدناصر نیکبخت ظهر امروز در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان ضمن ابراز خرسندی از نظرات ارائه شده از سوی مدیران در این جلسه، اظهار کرد: نظرات ارائه شده نشان داد مدیران استان با مباحث اقتصاد مقاومتی بیگانه نیستند.

استاندار همدان

وی با تاکید بر اینکه در هفته جاری هیچ جلسه‎ای در استانداری به خاطر برگزاری انتخابات انجام نخواهد شد اما به دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی این جلسه برگزار شد، ادامه داد: برنامه‎های اقتصادی باید مبتنی بر ساز و کار اقتصاد مقاومتی باشد زیرا این نوع اقتصاد یک نگرش است.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه لاجرم باید اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم، افزود: وقتی دنیا یک کشور مسلمان را به خاطر فکر و علم تحریم می‎کند نشان می‎دهد که کشور باید آمادگی لازم را داشته باشد چراکه در زمینه اقتصاد کشورها بسیار بی‏‎رحم هستند.

وی با بیان اینکه هر ملت و کشوری به دنبال این است که خود توسعه پیدا کند و پیشرفت صادرات از آن خود باشد، افزود: هیچ کشوری برای کشور دیگری دل نمی‎سوزاند.

نیکبخت ادامه داد: برخورد ظالمانه و غیرقانونی که با کشور شد ایران را وادار کرد در انرژی صلح‎آمیز هسته‎ای با علم خود جایگاه پیدا کند و دنیا هم دید در برابر ایران راهی جز مذاکره ندارد.

وی بیان کرد: باید اقتصاد کشور را طوری مقاوم کرد که اگر از این گونه تنش و بی‏‎اخلاقی‏‏‏‎ها تکرار شد کشور نیاز به هیچ کشوری دیگری نداشته باشد.

استاندار همدان ایران را کشوری مانند یک قاره دانست و بیان کرد: چنین کشوری باید بتواند خود را به بهترین شکل ممکن اداره کند.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم و پنجم توسعه رشد 2.5 درصد اقتصاد دیده شده بود اما بهره‎وری به نیم‌درصد رسید و به اقتصاد کشور کمکی نکرد، افزود: بهره‎وری سرمایه نمی‏‎خواهد بلکه فکر و برنامه می‎خواهد.

نیکبخت با اشاره به اینکه در ابتدای فعالیت دولت و تدبیر و امید رشد اقتصادی منفی 6.7 درصد بود، افزود: باید در سال 1404 کشور به رشد هشت درصد اقتصاد برسد که این میزان رشد نیاز به 50 میلیارد دلار در سال سرمایه ارزی و 900 هزار میلیارد تومان سرمایه ریالی دارد.

وی با اشاره به اینکه در 10 سال آینده هر سال 890 هزار دانشجو فارغ‎التحصیل خواهند شد، گفت: باید اشتغال برای فارغ‎التحصیلان دانشگاهی ایجاد شود که جز با رشد هشت درصدی اقتصاد امکانپذیر نیست.

استاندار همدان بیان کرد: رشد هشت درصد اقتصاد بهره‎وری، دلار و… می‎خواهد که باید هم از تکنولوژی دنیا استفاده شود هم زمینه استفاده از داشته‏‎های داخلی را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: اگر قرار باشد ایران مصرف‎کننده تولیدات دیگر کشورها باشد یعنی به اشتغال آن کشورها کمک کرده‌ایم در حالی که باید از تکنولوژی دنیا و سرمایه‎گذاری برای تولید و بهره‎وری استفاده کنیم.

نیکبخت با بیان اینکه در خصوص اقتصاد مقاومتی باید با برنامه‌ریزی از فرصت‌ها استفاده کرد، افزود: نمی‎خواهیم مصرف‎کننده تولیدات دیگر کشور ها باشیم چراکه در کشور برای سرمایه‎گذاری آمادگی زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید از این فرصت استفاده لازم را برد، ولی باید امنیت سرمایه‎گذار را تأمین کرد، گفت: زمانی در همدان به سرمایه‎گذار به چشم دیگری دیده می‎شد اما اکنون شرایط فرق کرده است.

استاندار همدان با بیان اینکه رشد هشت درصدی اقتصاد باید یک یا دو سال آینده محقق شود، بیان کرد: همدان یکی از استان‏‏‎های برتر کشور در رابطه با اقتصاد مقاومتی است و تمام برنامه‎هایی که انجام می‌دهیم باید مبتنی بر روش‎های اقتصاد مقاومتی باشد.

وی با اشاره به اینکه یک‎هزار و 300 چاه آب غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که در این راستا 130 میلیون مترمکعب آب صرفه‏‎جویی شده است، افزود: در استان سالانه 10 تا 12 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا می‎شود و اکنون 46 درصد مزارع آبی استان همدان زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در همایش سرمایه‎گذاری سرمایه‎های مناسبی از خارج استان و کشور جذب شد، بیان کرد: طرح‎های رزن و ملایر با مشارکت ژاپن، کره و عراق آغاز شد که پیش‎بینی می‎شود طرح بتن سبک عراقی‎ها تا 6 ماه آینده به بهره‎برداری برسد و همه تولیدات نیز صادر خواهد شد.

استاندار همدان با بیان اینکه امسال 357 میلیارد تومان پول گندم کشاورزان استان همدان پرداخت شد، افزود: امسال 8.6 میلیارد تومان یارانه صادرات سیب‌زمینی استان دریافت و هفته گذشته پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه 300 واحد تولیدی استان از حالت تعطیلی خارج شدند، افزود: بدترین سال مالی و اقتصادی کشور سال 94 بود اما با این وجود دولت طرح تحول نظام سلامت را اجرا کرد که این خود یکی از ابعاد اقتصاد مقاومتی است.

نیکبخت ادامه داد: دولت واگذاری پروژه‎های نیمه تمام کشور را به بخش خصوصی مطرح کرده که این پروژه‎ها با قیمت کارشناسی شده و در مناطق شهری با 20 درصد تخفیف و در مناطق محروم با 80 درصد تخفیف واگذار می‎شود.

وی با تاکید بر اینکه در برنامه ششم توسعه حتماً اقتصاد مقاومتی را در کشور و استان لحاظ خواهیم کرد، ادامه داد: از روزی که ابلاغیه اقتصاد مقاومتی صادر شد تاکنون برنامه‎های خوبی پیگیری شد.

استاندار همدان با بیان اینکه تحریم‎ها هشدار خوبی بود که به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، درخواست کرد تا از واژه «ریاضت» در اقتصاد مقاومتی گفته نشود چراکه اصل، مقاوم کردن اقتصاد است.

وی بیان کرد: باید از مباحث مربوط به ریاضت پرهیز شود، زیرا اقتصاد مقاومتی ما را در برابر تکانه، شک و تصمیمات بین‎المللی مقاوم می‎کند.

نیکبخت ادامه داد: کمیته‎ای تحت عنوان کمیته اصلی تشکیل شود و اهداف و اعضا را مشخص و پیگیری‎های لازم را انجام دهد.

وی افزود: هر فعالیت، کار و تلاش در استان باید بر مبنای روش‎ها و خواسته‎های اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر اصول 24گانه اقتصاد مقاومتی باشد.

استاندار همدان با بیان اینکه برای بنده اجرای درست به موقع و جهادی اقتصاد مقاومتی مهم است، افزود: به اندازه کافی در مورد اقتصاد مقاومتی تبلیغ شده و در زبان و کلام زیاد حرف زده‎ایم پس اکنون زمان عمل است.

وی با اشاره به اینکه باید تلاش کرد وابستگی به دیگر کشورها کم شود، بیان کرد: در ایران شرایط لازم وجود دارد که همه ظرفیت‎ها به فرصت تبدیل شوند و این مهم از دل اقتصاد مقاومتی شدنی است.

نیکبخت با بیان اینکه کمیته اصلی تا پیش از 20 اسفندماه نظر خود را اعلام و برنامه‎ها را مشخص کند، در ادامه با اشاره به بند یک اقتصاد مقاومتی بیان کرد: باید در بند اول اقتصاد مقاومتی، دستگاه‎ها و همه ارکانی که می‎توانند در اشتغال سهیم و دخیل باشند را مدنظر قرار داد.

وی با بیان اینکه تمام برنامه‎ها و دستور کارها به این خاطر است که بخش خصوصی بهتر و بیشتر به میدان آید و میدان نیز برای او فراهم باشد، تاکید کرد: اقتصاد به معنی بخش خصوصی است و دولت باید زمینه‏‎سازی کند.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه در این دو سال در زمینه اقتصاد مقاومتی اقداماتی در استان همدان شده است، بیان کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی به قرارگاه اقتصاد مقاومتی به دستور مقام معظم رهبری تغییر پیدا کرد و فرماندهی آن را به دولت و معاون اول رئیس جمهور داده شد.

 

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *