برگزاری مراسم روز خبرنگار در همدان

13950515064615408291024مراسم گرامیداشت روز خبرنگار شامگاه پنجشنبه مصادف با سالروز میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) با حضور استاندار، معاونان استاندار، فرماندار همدان و جمعی از مدیران کل دستگاه های و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان و خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی استان همدان در سالن مجتمع ابن‌سینا برگزار شد.

ابتدای مراسم رئیس خانه مطبوعات استان به منظور خیر مقدم پشت تریبون قرار گرفت و گفت: خانه مطبوعات استان 514 نفر عضو دارد و طرح پالایش جامعه رسانه‌ای در حال انجام است تا آمار دقیقی از جامعه رسانه‌ای استان استخراج شود.

در مراسم امسال چهار نفر از اهالی رسانه به نمایندگی اهالی رسانه به روی سن رفتند و از دغدغه‌هایشان گفتند.

ابتدا بهرام رستمی به نمایندگی از خبرنگاران نشریات محلی در سخنانش به جایگاه و نقش رسانه در جامعه پرداخت و از مدیران خواست که میزان حمایت از خبرنگار را تنها در برگزاری جشن و شعار خلاصه نکنند بلکه از آزادی قلم و آزادی اندیشه حمایت کنند.

مریم شهابی نیز به نمایندگی خبرگزاری‌‌ها و پایگاه‌های خبری به دور از حاشیه‌پردازی با گزیده‌گویی، رک و مستقیم استاندار همدان را مورد خطاب قرار داد و گفت: جنس کار خبرنگاری توأمان با استرس و فشار روحی است و خبرنگاران خبرگزاری‌ها در طول شبانه‌روز وقف مردم و رسانه هستند.

وی افزود: با وجود شرایط سخت کاری از سوی برخی مدیران خبرنگاران مورد خطاب با الفاظ ناشایستی قرار می‌گیرند.

این فعال رسانه‌ای بیان کرد‌: در این روزها رسانه‌های منتقد با واژه‌های بچگانه، سخیف، مبتذل متهم به تشکیل اتاق فکر و مزدور بودن برای تخریب مدیران دولت می‌شوند.

شهابی گفت: خبرنگاران چشمان بیدار جامعه هستند اما دروغگو خطاب می‌شوند و برخی می‌خواهند فضای نقد را از ما بگیرند حال اینکه رسانه بدون ابزار نقد دیگری سلاحی ندارد.

نماینده خبرگزاری‌های همدان خطاب به استاندار تأکید کرد: خبرنگاران نیاز به حمایت ندارند بلکه نیاز به حرمت، کرامت و عزت دارند که اگر این سه اصل رعایت شود همه مشکلات ما حل می‌شود.

در ادامه مراسم کلیپ تصویری از فعالیت‌های خبری و برنامه‌های دورهمی خبرنگاران رسانه‌های همدان در مناسبت‌های مختلف پخش شد که به دلیل مشکلات فنی سالن، کلیپ آنگونه که باید تاثیرگذار نشد.

خواسته‌ها و دغدغه‌های خبرنگاران شهرستان‌ها نیز به نمایندگی از سوی آنان توسط معصومه کمالوند بیان شد و کمبود امکانات، تهدید خبرنگار بعد از انتشار گزارش انتقادی، نداشتن امنیت شغلی، بیگانه بودن مدیران و روابط عمومی ادارات شهرستانی با خبرنگاران و فقدان نظارت بر روند فعالیت از مهمترین مسائلی بود که در این حوزه خبری ارائه شد.

حال نوبت به نماینده نشریات محلی رسید و توکل دارایی سخن خود را از عدم نقدپذیری برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی شروع کرد.

دومین موضوع مورد بحث نماینده نشریات محلی اشتراک مطبوعات به عنوان کمترین کمک مسئولان از رسانه‌های مکتوب استان بود.

وی در ادامه خواستار گردش آزاد اطلاعات و اختصاص مجتمع رسانه‌ای به مطبوعات استان توسط دولت شد.

در طول مدت بیان خواسته‌ها و مشکلات توسط نماینده جامعه خبری، استاندار همدان با دقت در حال گوش دادن بود و یادداشت‌برداری می‌کرد.

به گزارش تسنیم، در ادامه  استاندار همدان پشت تریبون قرار گرفت و ابتدا از شهدای رسانه‌ای استان سخن گفت و البته آمار این شهیدان عزیز را به درستی و کامل نداشت.

نیکبخت با بیان اینکه طرفدار نقد سازنده و منصفانه است، اظهار داشت: اگر کسی نقد را بر نتابد، شایسته نقد نیست.

استاندار که گویا از تمام مباحثی که خبرنگاران در فضای مجازی به آن می‌پردازند مطلع بود، گفت: در فضای مجازی به هم توهین نکنید و به مسائل دامن نزنید.

وی با اشاره به اینکه  از 800 مورد نقد خبرنگاران در ظرف یک ساعت در فضای مجازی نسبت به خودم مطلع هستم و همه را خواندم، افزود: در تمام این موارد نقد خیرخواهانه و همچنین غیرمنصفانه هم وجود داشت اما چون به تمام مدیران دستگاه‌ها گفته‌ام که از خبرنگاران و رسانه‌ها شاکی نشوند باید خودم هم اینگونه عمل کنم.

نیکبخت 99 درصد قلم رسانه‌های استان را منصفانه دانست و در رابطه با افزایش سهمیه اشتراک روزنامه‌ها نیز روابط عمومی استانداری را ملزم به پیگیری موضوع کرد.

وی با قدردانی از اقدام شهرداری و شورای شهر ملایر در اختصاص ساختمان برای فعالیت رسانه‌های این شهرستان، به صراحت از عدم همکاری شهردار همدان انتقاد کرد و با ناراحتی عنوان کرد که شهردار حتی از پذیرایی خبرنگاران در روزشان نیز سر باز زد. در ادامه نیز شهرداری را موظف کرد تا ساختمانی را برای رسانه‌ها لحاظ کند.

نیکبخت برای تغییر جو حاکم بر سالن به بهانه دهه کرامت و روز دختر به خبرنگاران دختر حاضر در مراسم وعده پرداخت هدیه داد.

در ادامه استاندار همچون سال‌های گذشته مجری مراسم را مورد خطاب قرار داد که باید تا سال آینده ازدواج کند والا اجازه اجرای هیچ مراسمی را که استاندار در آن حضور دارد را ندارد.

نیکبخت در اقدامی ناخوشایند به مجری گفت می‌دانم استخدام نیستی و تنها منبع درآمدت پاکت‌های اجرای مراسم است و اگر ازدواج نکنی آن را هم از دست می‌دهی!

حمید ترابیان مجری مراسم نیز خطاب به استاندار گفت: قصد ازدواج دارم اما شرایط شغلی و مسکن ندارم. که در این میان استاندار تأمین شرایط مالی را متعهد شد.

هر چند همه این موارد یک نوع شوخی به نظر می‌رسید چرا که استاندار درست زمانی که یکی از خبرنگاران با صدای بلند به اقدامات و نحوه برخورد مدیر محیط زیست اعتراض کرد بحث ازدواج مجری را مطرح کرد.

آخرین سخنران مراسم شجاع‌پور عضو شورای شهر تهران و مدیرمسئول روزنامه همدلی بود که به دلیل تعدد سخنران‌ها اهالی رسانه حوصله توجه به مباحث را نداشتند و سخنرانی نسبتا سیاسی و دفاع از دولت و برجام ایشان چندان مورد استقبال اهالی رسانه قرار نگرفت.

حسن ختام برنامه امسال روز خبرنگار تجلیل از 13 زوج جوان رسانه‌ای بود که سبب تغییر فضای انتقادی و سیاسی حاکم بر مراسم شد.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *