تاکيد رئيس کميسيون معماري، شهرسازي و فني عمراني شوراي اسلامي شهر همدان: استفاده از امکانات بالقوه اراضي واقع در محدوده قانوني براي گسترش کلانشهر همدان

همدانرئيس کميسيون معماري، شهرسازي و فني عمراني شوراي اسلامي شهر همدان بر استفاده از امکانات بالقوه اراضي واقع در محدوده قانوني براي گسترش کلانشهر همدان تأکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهرهمدان، حميدرضا طبي‌مسرور در جلسه کميسيون فني، عمراني، معماري و شهرسازي شورا با حضور امير سرتيپ مسعود باقري معاون مهندسي نيروي زميني ارتش، شهردار و مدير منطقه چهار شهرداري همدان با موضوع بررسي طرح پيشنهادي تفکيکي 25 هکتاري تيپ سه زرهي شهيد قهرمان در بلوار ارتش افزود: تجربه مسکن مهر و عدم پردازش سرانه کاربري‌هاي مورد نياز مشکلات بسياري براي مديريت شهري همدان ايجاد کرده است.

طبي‌مسرور با بيان اينکه ساماندهي و انجام توافق بين شهرداري و مجموعه تيپ زرهي شهيد قهرمان به يکي از نکات اساسي در شوراي اسلامي شهر همدان تبديل شده است، افزود: شهرداري مسائلي را در اين باره درخواست کرده بود که قانوني بوده و تيپ زرهي شهيد قهرمان همدان نيز مسائلي را مطرح کردند که قابل تأمل است و شوراي شهر همدان بايد در اين زمينه سياست‌گذاري مناسبي انجام دهد.

وي با اشاره به اينکه طرح‌هاي تفصيلي رسالت تدوين و تعيين سرانه‌هاي شهري را برعهده دارد، بيان کرد: اگر قرار باشد تفکيک يا اتفاقي علاوه بر آنکه در طرح تفصيلي پيش‌بيني شده رخ دهد ابتدا بايد منافع کل شهر سپس چشم‌انداز آينده شهر و مسائل زيست محيطي و مباني علم شهرسازي و معماري در نظر گرفته شود.

 

عضو شوراي اسلامي شهر همدان بيان کرد: سرانه‌هاي مختلف از جمله فضاي سبز، بهداشتي، درماني، آموزشي، تجاري، مسکوني، فرهنگي، مذهبي و… بر اساس استدلال منطقي و مطالعه شده در طرح تفصيلي ارائه مي‌شود ولي جا دارد اين سرانه‌ها در مقياس خُرد براي هر تفکيکي مشخص شود.

 

 

 

وي با اعلام اينکه تجربه ناموفق مسکن مهر مشکلات بسياري را براي مديريت شهري همدان ايجاد کرده است، اظهار کرد: در حاشيه شهر همدان با محدوديت زمين با کاربري مسکوني مواجه هستيم که اين امر زمينه را براي توجيه افزايش پرداختن به طرح‌هاي تفکيکي زمين و شهرک‌هاي اقماري در شهر همدان فراهم مي‎کند.

 

طبي مسرور اضافه کرد: با توجه به محدوديت اعتبارات شهرداري همدان، انتظار مي‌رود پروژه‌هاي عمراني براساس اولويت‌بندي انجام شده در بودجه اجرايي شود.

 

معاون مهندسي نيروي زميني ارتش نيز با اشاره به اينکه اراضي پادگان قهرمان همدان با اراضي ساير استان‌ها تفاوت دارد، تصريح کرد: در پادگان قهرمان همدان به دنبال تفکيک اراضي و واگذاري بخشي از آن به تعاوني مسکن کارکنان نيروي زميني ارتش هستيم تا واحدهاي مسکوني و کاربري‌هاي مورد نياز در آنجا احداث شود.

 

امير سرتيپ دوم مسعود باقري اظهار کرد: در اين اراضي پس از انتقال سهم شهرداري همدان قرار است واحدهاي مسکن احداث شده و در اختيار کارکنان نيروي زميني ارتش همدان قرار گيرد تا بخشي از دغدغه‌هاي آنها کاسته شود.

 

وي با اعلام اينکه در همه شهرها مسکن مهر با زمين رايگان ساخته شد، بيان کرد: اما به دليل اينکه اين اراضي متعلق به ارتش جمهوري اسلامي ايران است بايد مبلغي بابت آن پرداخت شود که تلاش شده کمترين مبلغ از کارکنان گرفته شود يا اينکه زمين رايگان به اين تعاوني تحويل شود.

 

معاون مهندسي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه ارتش از مشکلات شهرداري‌ها در زمينه منابع اعتباري و مالي مطلع است، گفت: در حال حاضر به سبب وجود رکود، بسياري از شهرداري‌ها در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبه‌رو هستند ولي سعي بر اين است در فضاي تعامل پرونده تفکيک اراضي تيپ سه زرهي پادگان قهرمان عملياتي شود و نيز پيش بيني گسترش هشت هکتار فضاي سبز در بالادست پادگان قهرمان در سال‌هاي آتي مد نظر است.

 

در ادامه جلسه و ضمن بحث و بررسي کارشناسي توافق به دست آمده پس از بيان نظر اعضاي شوراي اسلامي شهر، شهردار همدان، مدير منطقه و کارشناسان طرفين مقرر شد با اعمال تغييرات درخواستي گروه کارشناسي شورا در عقد توافق براي تصميم نهايي توافق به شورا ارجاع و سپس براي تصميم‌گيري به کميسيون ماده 5 و شوراي عالي شهرسازي و معماري ارجاع شود.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *