رئیس اتاق بازرگانی همدان:اتاق بازرگانی همدان جز چند اتاق برتر در سال‌های دور بوده است.

2209رئیس اتاق بازرگانی همدان از تعطیلی ۳۱۱ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی این استان خبر داد و گفت: درآمدهای مالیاتی همدان در سال ۹۵ نباید افزایش داده شود.

علی اصغر زبردست پیش از ظهر امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی همدان با منتخبان مردم استان همدان در مجلس دهم اظهار داشت: از تمامی منتخبان مردم در مجلس دهم برای این جلسه دعوت شد چراکه ممکن است در هفته‌های آینده امکان برگزاری این جلسه وجود نداشته باشد.

وی با اعلام اینکه اتاق بازرگانی همدان با توجه به مرکزیت همدان در غرب کشور سابقه 90 ساله دارد، تصریح کرد: اتاق بازرگانی همدان جز چند اتاق برتر در سال‌های دور بوده است.

زبردست با اشاره به اینکه همدان به سبب ظرفیت بالای خود، غرب کشور را پوشش می‌داده است، افزود: هم‌اکنون در اتاق بازرگانی همدان 1400 تا 1500 فعال اقتصادی عضو هستند که البته جامعه کشاورزی در این لیست قرار ندارد و تنها صادرکنندگان کشاورزی عضو شده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با بیان اینکه ازای هر 100 کارت بازرگانی یک کرسی در اتاق ایران به اتاقهای استانی تعلق می‌گیرد، گفت: سقف هر استان 15 کرسی است که در حال حاضر سهم استان همدان به سبب داشتن 400 کارت بازرگانی چهار کرسی است.

وی با اعلام اینکه به دنبال افزایش تعداد کرسی‌های استان همدان در اتاق ایران هستیم، بیان کرد: هشت کمیسیون برای اتاق بازرگانی همدان تعریف شده تا فعالیت‌ها در قالب این کمیسیونها پیگیری شود.

جایگاه اتاق بازرگانی هنوز شناخته شده نیست

زبردست با بیان اینکه اهمیت اتاق‌های بازرگانی در سطح کشور مشخص نشده است، گفت: اتاقهای بازرگانی از نظر نقش‎آفرینی و ظرفیتهایی که می‌تواند به مجلس و دولت ارائه دهد بسیار اهمیت دارند ولی در گذشته به اهمیت این جایگاه توجه جدی نشده است.

وی با بیان اینکه مجلس و دولت قوانینی را وضع می‌کند که بخش خصوصی در اجرا این قوانین با مشکلاتی مواجه است، اظهار داشت: نمایندگان مجلس با توجه به ظرفیتهای استان در کمیسیون‌های مجلس از جمله کمیسیون‌های کشاورزی و صنعت عضو شوند تا بتوان اثرگذاری لازم را برای توسعه استان همدان و کسب امتیازات مختلف داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با اعلام اینکه انتظار می‌رود هر سه ماه یک بار جلساتی بین نمایندگان مجلس و اتاق بازرگانی برگزار شود، گفت: اصلی‌ترین مشکلات بخش خصوصی را می‌توان در اتاق بازرگانی پیدا کرد چراکه در این بخش فرد دولتی وجود ندارد و مسائل شفاف مطرح می‌شود.

وی افزود: بسیاری از مسائل و مشکلات را می‌توان در اتاق بازرگانی مطرح کرده و راهکارهای لازم برای رفع آن را طرح کرد تا در نهایت توسط مجلس به قانون تبدیل شود.

زبردست با بیان اینکه نمایندگان مجلس به‌دنبال این هستند تا قوانینی برای بهبود معیشت مردم تصویب کنند، گفت: شاه بیت درآمدهای دولت باید از طریق درآمدهای مالیاتی تامین شود که این درآمدها توسط بخش خصوصی تامین می‌شود، از این رو نیاز است فعالیت بخش خصوصی با قوانین منعطف و اجرایی تسهیل شود.

وی با بیان اینکه گرفتاری مسائل بانکی، بیمه و مالیات مشکلات بسیاری برای بخش خصوصی ایجاد کرده است، تصریح کرد: برای خروج از رکود باید مشکلات بخش خصوصی را تسهیل کرد.

رئیس اتاق بازرگانی همدان بیان کرد: سال گذشته دولت بهره بانکی را برای ایجاد اشتغال به 22 درصد کاهش داد ولی بانک‌ها در عمل 27 درصد دریافت می‌کنند، به این شکل که اگر فردی پنج میلیارد تومان تسهیلات برای واحد تولیدی خود وام دریافت می‌کند چهار میلیارد تومان به وی تعلق گرفته و مابقی نزد بانک باقی می‌ماند که نمی‌توان از آن استفاده برد.

وی با بیان اینکه برای وصول مالیات در هر استان سقفی از سوی سازمان امور مالیاتی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی مشخص می‌شود، گفت: در سالهای گذشته اگر درآمد مازادی از درآمد مصوب مالیاتی وصول می‌شد به استان تخصیص پیدا می‌کرد ولی در چند سال اخیر وقتی بیش از سهم مصوب مالیات وصول می‌شود درآمد مازاد به عنوان درآمد پایه مالیاتی موردنظر خواهد بود.

زبردست با اعلام اینکه سال گذشته با افزایش 36 تا 50 درصد درآمد مالیاتی مواجه شدیم، تصریح کرد: این در حالی بود که در میانگین کشوری 28 درصد و استان تهران 18 درصد افزایش درآمدهای مالیاتی داشت.

وی با اعلام اینکه در شهرکهای صنعتی استان همدان 548 واحد صنعتی فعال و 311 واحد تعطیل هستند، عنوان کرد: در شهرک صنعتی ملایر 97 واحد صنعتی فعال و 74 واحد غیرفعال هستند.

درآمدهای مالیاتی همدان افزایش نداشته باشد

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان بیان کرد: وقتی درآمدی کسب نمی‌شود چطور درآمدهای مالیاتی همدان می‌تواند رشد داشته باشد، از استاندار همدان خواسته شده پیگیری‌های لازم را انجام دهد تا برای امسال افزایشی برای درآمدهای مالیاتی نبینند.

وی با اعلام اینکه 95 درصد مالیات از بخش خصوصی گرفته می‌شود، عنوان کرد: به دنبال نگرفتن مالیات از بخش خصوصی نیستیم بلکه انتظار می‌رود انضباطی در این زمینه ایجاد شده و برخورد مناسب با مودیان مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی باشد، در حال حاضر نیز به دنبال اصلاح این وضعیت هستیم ولی اگر اصلاح نشود فشارهای لازم را وارد می‌کنیم.

زبردست اظهار داشت: در نظام مهندسی 7 هزار و 500 مهندس، 800 شرکت پیمانکاری و 400 انبوه‌ساز حضور دارند که باید برای اشتغال این افراد و استفاده مناسب از منابع موجود برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه برای استفاده و بهره‌برداری از منابع استان همدان، چندین کشور هدف تعیین شده است، گفت: برای ایجاد اشتغال باید از استان همدان خارج شده و در کشورهایی که به ظرفیتهای همدان نیاز دارندفعالیت کنیم.

به گزارش تسنیم ، رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با بیان اینکه وزیر کشاورزی غنا 5 خرداد‌ماه به همدان سفر می‌کند، گفت: با کشورهای چک، اتریش، روسیه و هلند در حال رایزنی هستیم تا بتوان با ظرفیت‌های استان همدان در این کشورها نقش‌آفرینی کرد.

وی عنوان کرد: فعالان اقتصادی و بخش خصوصی باید برای فعالیت به خارج از استان بروند تا بتوان ارزش افزوده ایجاد کرد چراکه در داخل کشور یا استان همدان فضایی کافی برای کار وجود ندارد.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *