رئیس صنعت، معدن و تجارت استان همدان: 570 میلیون دلار کالا از همدان صادر شد

حمیدرضا متین عصر امروز در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان همدان با بیان اینکه 570 میلیون دلار کل ارزش صادرات غیر نفتی در 10 ماهه 94 بوده است، اظهار کرد: 214 میلیون دلار مربوط به جهاد کشاورزی است که 30 میلیون دلار از گمرک همدان و 183 میلیون دلار از سایر گمرکات و به صورت پیله‌وری بوده است.8d889538-668e-4fb0-bb2c-109536e90438

وی با بیان اینکه سهم سازمان صنعت، معدن و تجارت 316 میلیون دلار بوده است، افزود: 71 میلیون دلار آن از گمرک همدان و الباقی از سایر گمرکات و به صورت پیله‎وری صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان همدان تصریح کرد: سهم سازمان میراث فرهنگی از صادرات 41 میلیون و 900 هزار دلار بود که 9 میلیون و 200 هزار دلار آن از گمرک همدان بوده است.

وی با بیان اینکه تعرفه وارداتی کشمش به روسیه 40 درصد است، اظهار کرد: این مسئله باعث کاهش قدرت رقابت‌پذیری ما در بازار روسیه شده است به ویژه اینکه کشورهای اقماری روسیه مانند ازبکستان بدون تعرفه؛ به کشور روسیه صادرات انجام می‌دهند.

متین با اشاره به اینکه به دنبال اخذ سهم بسزایی از صادرات غیر از کشور عراق چون غنا هستیم، افزود: بازار فرش هم در حال تکاپو است و تاجران خارجی در بازار همدان نیز حضور پیدا کردند.

وی با بیان اینکه از 800 میلیون دلار صادرات هدفگذاری شده 71 درصد محقق شده است، تصریح کرد: اگر در سنگ آهن و سیمان کاهش نداشتیم، امسال با 49 درصد افزایش صادرات مواجه می‌شدیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تأکید بر اینکه بستنی در سال جاری به صورت پیله‎وری برای نخستین بار از استان همدان صادر شده است، ادامه داد: امسال میزان 3.5 میلیون دلار صادرات برای نخستین بار صورت می‌گرفت.

وی با تأکید بر اینکه 1.5 میلیون دلار صادرات دارو داشتیم، خاطر نشان کرد: امیدواریم در سال آینده صادرات دارو به 4.5 میلیون دلار برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه امیدواریم سهم صادرات استان در سال آینده به یک‌هزار میلیون دلار برسد، گفت: آمار ثبت سفارش بعد از برجام 10 برابر شده است.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی همدان نیز در این کارگروه با اشاره به اینکه در سال گذشته یک کانتینر فرش صادر کردیم، اظهار کرد: تا پایان سال جاری 4 میلیارد تومان صادرات فرش خواهیم داشت.

حمیدرضا بطحائی با بیان اینکه برای صادرات در ادارات با مشکل چندانی روبه‌رو نیستیم، افزود: در حال حاضر به صورت مستقیم هنوز امکان ارسال مستقیم با کشتی به آمریکا نیست و از طریق دبی صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشتیرانی هنوز لغو تحریم نشده است، تصریح کرد: سازمان استاندارد ایران، استانداردهای کشورهای دیگر را قبول ندارد و همین موضوع باعث کار مضاعف می‎‌شود.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی استان همدان با تأکید بر اینکه 20 روز معطلی آزمایشگاه طول می‌کشد، خاطر نشان کرد: به فعالان اقتصادی نیز می‌توان اعتماد کرد و بعد از ترخیص کالا امور آزمایشگاهی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها فرش‌های موجود در بازار صادر می‌شود، گفت: باید تولید فرش در همدان احیا شود و تولیدات داخلی صادر شود که برای این امر در کبودراهنگ نیز واحدهایی شناسایی شدند.

 

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *