معاون وزیر ارتباطات در همدان: حوزه ICT دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

0ec41e9e535841e1bb14e7a624385eddامیرحسین دوایی ظهر امروز در شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان اظهار داشت:خدمات برمحور ICT بوده و تنها حوزه‌ای که در صورت ورود تکنولوژی، اشتغال در این بخش گسترش پیدا می‌کند چراکه زمینه لازم در این زمینه وجود دارد.

وی با اعلام اینکه شرکت‌های زایشی باید در کشور توسعه پیدا کنند، عنوان کرد: این شرکت‌ها از شرکت‌های قدیمی به وجود آمده ولی می‌توانند کارایی مطلوبی در سطح کشور و منطقه داشته باشند.

دوایی با اشاره به فراخوان جدید اعطای وام وجوه اداره شده، از اولویت دادن به شرکت های کوچک زایشی حاصل همکاری شرکت‌های بزرگ و صاحبان ایده خبر داد و گفت: اولویت وام با شرکت‌های زایشی است که طبق این فرمول با تجربه مدیریتی شرکت‌های بزرگ و تبحر علمی دانشگاهیان و صاحبان ایده ایجاد شده اند.

وی از راه‌اندازی دو سامانه در وزارت ارتباطات در زمینه پرداخت تسهیلات خبرداد و گفت: سامانه توانمندسازی و تسهیل کسب و کارهای نوپا و کاهش سرمایه زیرساختی اولیه کسب و کارهای نوپا ایجاد شده و تاکید شده که شرکت‌های بزرگ در این سامانه ورود پیدا کنند.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان نیز در این جلسه گفت: استان همدان دارای 35 شرکت دانش بنیان است که براساس ارزیابی معاونت علمی ریاست جمهوری استان همدان در این زمینه رتبه 14 کشور را به خود اختصاص داده است.

مجید کزازی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان خارج از اراده پارک‌ها هستند، اظهار داشت: میزان فروش داخلی واحدهای فناور در نیمه نخست امسال 16 میلیارد تومان بوده و این در حالی است که کمتر از یک میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ساختمان پارک علم و فناوری در تمامی شهرستان‌ها اجاره‌ای است، عنوان کرد: 21 هکتار زمین در اختیار پارک قرار گرفته که 16 هکتار دارای سند بوده و سازه 15 هزار متر زیربنا دارد.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با اعلام اینکه امسال چهار میلیارد تومان برای این پروژه مصوب شده و دو میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است، افزود: اتمام ساختمان پارک در سال 96 به هشت میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی وابستگی به بودجه و کمبود بودجه، مناسب نبودن فضای فیزیکی، نبود تناسب بین مسئولیت‌ها و سیاست‌ها، عدم شفافیت حمایت از فناوری، عدم حمایت از سرمایه‌گذاران ریسک پذیر، ضعف فرهنگی نوآوری و فناوری و عدم رعایت حقوق مالکیت مادی و معنوی برای مخترعان را از جمله ضعف‌های موجود در این بخش اعلام کرد.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *