معاون وزیر راه و شهرسازی از پرداخت ۱۰ هزار فقره تسهیلات کم‌بهره برای نوسازی بافت فرسوده در سطح کشور خبر داد.

محمدسعید ایزدی در حاشیه همایش راهکارهای باززنده‌سازی بافت تاریخی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همداناظهار داشت: با توجه به وضعیت محدوده‌ها و محلاتی که در شهرها از جمله همدان وجود دارد که از مسائل و مشکلاتی رنج می‌برند و امروزه آنها را محدوده‌های هدف بهسازی و نوسازی شهری قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی اجرایی در این زمینه تدوین شده و جلسات ستاد بازآفرینی ملی شهری در وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود، افزود: در ستاد ملی بازآفرینی مباحث مربوط به این مناطق مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

ایزدی بیان کرد: در یکی از این جلسات مقرر شد تا طرح‌های بازآفرینی برای شهرهای همدان، ملایر و نهاوند توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شود که جلسات استانی موردنظر در این زمینه نیز تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه مقرر شد تا تسهیلاتی برای ساکنان این محدوده‌ها علاوه بر تسهیلات گذشته، به سهمیه استان همدان اضافه شود، عنوان کرد: امیدواریم پرداخت 10 هزار فقره تسهیلات نوسازی با بهره پایین در سطح کشور به مردم تصویب شود.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه این تسهیلات شامل سه نوع وام نوسازی مسکن است، اظهار داشت: در کلانشهرها 50 میلیون تومان، در شهرهای متوسط 40 میلیون تومان و در سایر شهرها 30 میلیون تومان مبلغ تسهیلات است.

ایزدی بیان کرد: علاوه بر این تسهیلات نوسازی، در هنگام عقد قرارداد با بانک‌ها متقاضیان قرا دادهایی با سود 21 و 24 درصد با بانک امضا می‌کنند ولی در نهایت آن چیزی که متقاضیان پرداخت می‌کنند وامی با سود 11 درصد است چراکه مابه‌التفاوت آن توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی با اعلام اینکه علاوه بر وام نوسازی مسکن، وام ودیعه مسکن نیز داریم، گفت: مبلغ این تسهیلات در کلانشهرها 20 میلیون تومان، در شهرهای متوسط 15 میلیون تومان و در شهرهای کوچک 10 میلیون تومان است که مردم در زمان نوسازی می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه به رقم 20 میلیون تومان برای تعمیر، مرمت و مقاوم‌سازی مسکن نیز پرداخت می‌شود، گفت: در ترکیب هر سه نوع تسهیلات شرایطی مهیا می‌شود که مردم امکانی از نظر مالی داشته باشند تا وارد عرصه نوسازی شوند.

وی با اشاره به اینکه در جلسه ستاد بازآفرینی ملی درباره مسائل استان همدان مقرر شد طرح‌های الگو و محرک توسعه با مشارکت شهرداری در همدان اجرا شود، تصریح کرد: عملیات اجرایی احیا و بازآفرینی سه مرکز محله تاریخی و قدیمی کلپا، کبابیان و حاجی در شهر همدان به صورت پایلوت از ابتدای سال آینده آغاز می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری اظهار داشت: طرح این سه محله مراحل تصویب را طی کرده و امیدواریم با شروع این سه مرکز محله شاهد احیا و باززنده‌سازی سایر مراکز و محلات قدیمی شهر همدان باشیم.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *