نگاهی به آثار و پیامدهای حماسه 9دی

 

12521515610516219619416250245180130185828242

حضور میلیونی مردم در تظاهرات 9 دی که در طول سه دهه تاریخ انقلاب اسلامی بی نظیر بود، بصیرت، هوشیاری و دشمن شناسی ملت مسلمان ایران را به خوبی نشان داد و برای همیشه به عنوان حماسه ای عظیم، به عنوان «روز بصیرت و میثاق امت با ولایت» در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار گردید. این حماسه تاریخی و ماندگار به تعبیر مقام معظم رهبری‌ «یکی از قلّه‌های فراموش نشدنی»، «حرکت برخواسته از بصیرت»، «شناختن موقعیت و حضور در لحظه‌های مورد نیاز»، «حرکتی در فضای غبارآلود»، «حرکتی متکی بر ایمان و اراده الهی»، «مردمی و خودجوش» در تاریخ انقلاب اسلامی بود. ابعاد گسترده و حجم عظیم این حماسه مردمی مافوق محاسبات بشری بود. مقام معظّم رهبری بر ناممکن ‌بودن خلق حماسه ماندگار نهم دی با اراده‌های انسانی صحه گذاشتند و فرمودند: «دست خدای متعال، روح ولایت و روح حسین‌بن‌علی (ع) در لحظه لحظه آن حماسه ماندگار دیده می‌شد. »

اما بدون تردید، مانایی و پویایی حماسه نهم دی در گرو مطالعه و تبیین زوایای مختلف این حماسه ملی است، که یکی از محورهایی که باید در تبیین حماسه ماندگار تجمع بزرگ عاشوراییان در یوم الله 9 دی، مورد توجه جدی قرار گیرد، بررسی آثار، پیامدها ودستاوردهای این حماسه است. که در این مجال به برخی از آنها می پردازیم :

  1. نمایان شدن ظرفیت انقلاب اسلامی

حماسه 9دی این باور را ایجاد کرد که تفکر انقلاب اسلامی و مدیریت نظام جمهوری اسلامی ظرفیت لازم را برای رویارویی با چالش‌های پیچیده دارد و می‌تواند آسیبهای داخلی خود را ترمیم کند و ازگردونه‌های سخت عبور کند که فتنه 88 مهمترین گردونه بود. مدیریت نظام در مهار فتنه و آشکارسازی ابعاد آن در جامعه نقش اساسی در خلق حماسه نهم دی داشت. پیوند جریان فتنه با نظام سلطه و ضد انقلاب را بخوبی نشان داد، ماهیت فتنه را که چیزی غیر از رقابتهای انتخاباتی و تقلب در انتخابات بود، نمایان ساخت.
و یکی از ظرفیت های مهم دیگری که آشکار شد، حضور برجسته نسل سوم انقلاب اسلامی در خلق حماسه نهم دی، آن حماسه را ماندگار کرد و نشان داد در دهه چهارم و در مقابله با جنگ نرم و چالش های پیچیده دشمن، نظام جمهوری اسلامی از سرمایه عظیم اجتماعی( با همان احساس و عظمت ابتدای انقلاب اسلامی) برخوردار است. پیام 9 دی این بود که جوانان مهمترین نیروی آینده ساز در تمام مناسبات سیاسی و اجتماعی هستند.

 

  1. افزایش اقتدار و استحکام نظام

انقلاب، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران در نهم دی نفسی تازه کرد و به جهانیان ثابت نمود، که مردم و حکومت در ایران اسلامی در پرتو ولایت فقیه یک حقیقت واحد هستند و از چنان ریشه، ظرفیت و اقتداری برخوردارند که به راحتی هر توطئه را در نطفه خفه می کنند.

 

3.آشکار شدن پیوند جریان فتنه با خارج از کشور

درفتنه 1388 پیوند ضد انقلاب و دولتهای غربی، با برخی احزاب ، گروه‌های سیاسی و برخی از نخبگان داخل کشور در یک جبهه واحد نمایان شد. به لحاظ نوع گفتمان، شعارها و مواضع و عملکرد رابطه فتنه با خارج از کشور برای ملت ایران مشخص گردید. چهره همه عناصر و جریاناتی که بعد از رحلت حضرت امام(ره) به عنوان حلقه های انحرافی خط امام مطرح بودند و در جریان فتنه مؤثر و نقش‌آفرین بودند، آشکار گردید.

  1. در هم ریختن باور و برآورد جریان فتنه

فتنه گران با بهره گیری از فرصت انتخاباتی بر این باور بودند، که با فراخوان جمعیت خاموش و تغییر باورهای ذهنی جامعه نسبت به نظام و دولت موجود ، می توانند بر نتایج انتخابات تأثیر بگذارند و با بسیج اجتماعی، نظام را در نتیجه انتخابات به چالش کشند. زمانی که جامعه به مرور به تحلیل روشن و شفاف در روندی چند ماهه رسید، مردم احساس کردند فتنه، نوع و الگوی حکومت و پایه های اصلی قدرت نظام را هدف قرار داده است ، نه پیگیری مطالبات انتخاباتی.
5.تقویت باور به وجود جنگ نرم فتنه های پیچیده
مشکل باور به وجود جنگ نرم و انکار آن توسط برخی ازنخبگان و جامعه با بصیرتی که در فتنه 1388 راه افتاد، به میزان قابل توجهی برطرف شد. خلأ 20 سال بی‌بصیرتی نسبت به راهبرد تهاجم فرهنگی به این فتنه به صورت جهشی حل شد؛ به عبارتی برکاتی که سال 1388 فتنه به‌وجود آورد انقلاب را به تعبیر مقام معظم رهبری، موجب واکسینه شدن نظام گردید.

  1. آشکار شدن چهره واقعی نخبگان کشور

فتنه 1388 یکی از بزنگاه‌های جریانات سیاسی کشور بود. آزمون بزرگی برای همه جریانات سیاسی بود. در واقع در این فتنه چهره واقعی و میزان همراهی واقعی جریانات سیاسی کشور با انقلاب آشکار گردید. این فتنه نشان داد که غرب کار گسترده ای از قبل برای شکار نخبگان و برخی از فرصت‌ها همانند انتخابات انجام داده است. در این آزمون تاریخی نخبگان سیاسی هر کدام به اندازه وفاداری به نظام و یا زاویه ای که با نظام داشتند اقدام کردند.

  1. عده ای مشخص شد که دشمن در آنها نفوذ دارد.آنها در نقش پیاده نظام بازیچه دشمن شدند و خیانت بزرگی را رقم زدند.
  2. برخی بازی خوردند و با تحلیل های غلط در میدان دشمن عمل کردند و حرکت جریان فتنه را تأیید کردند.
  3. برخی از نخبگان فکری و سیاسی کشور تحت تأثیر تحلیلهای ناکافی و وابستگی‌های مختلف دنیایی در برابر فتنه سکوت کردند.
  4. برخی در صراط مستقیم انقلاب با تأثی به گفتمان و مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی با فتنه‌گران بموقع مقابله کردند، از مواضع رهبری حمایت کردند و به روشنگری علیه فتنه پرداختند.
  5. نمایان شدن کار گسترده غرب

کشورهای غربی به سردمداری آمریکا به‌عنوان یکی از بازیگران صحنه انتخابات کشور از مدتها قبل بسیار علاقه‌مند بودند، تا در عرصه انتخابات نقش مؤثری داشته باشند. هر چند تلاشهای فراوان آنها در دوره های پیشین با عدم اقبال ملت ایران با شکست سنگین روبه‌رو شد، آنها از تلاش دست برنداشتند و هرچند ناامیدانه و لیکن به فعالیتهای خود در این دوره از انتخابات نیز ادامه دادند. در جریان انتخابات، امیدهایی برای غرب ایجاد شد و آنها احساس کردند پایگاه مردمی 14 میلیونی در داخل جامعه پیدا کرده اند. در موضوع ایجاد شکاف میان نخبگان و رهبری و خدشه دار کردن وحدت ملی نیز احساس امید کردند. غرب و آمریکایی‌ها از به کار گرفتن امکانات رسانه ای و استفاده از هنر دیپلماسی عمومی برای تحت فشار قرار دادن ایران هیچ‌گونه دریغ نکردند. تلاش فراوانی در ایجاد اجماع بین المللی علیه جمهوری اسلامی و کاهش مشروعیت داخلی و خارجی نظام همزمان با انتخابات انجام دادند. بر اساس آنچه گفته شد تشدید فشارهای اقتصادی و سیاسی از طریق صدور قطعنامه های جدید، برانگیختن جمعیت های خاموش برای تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات، حمایت از نامزد مرعوب، تشکیک در نتیجه انتخابات و دامن زدن به پروژه تقلب و بحرانی جلوه دادن اوضاع کشور پس از انتخابات مهمترین بخش از مواضع و راهبرد‌های غرب در برابر انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران است.

 

8.شکست نظریه‌های غربی و کپی‌برداری از الگوهای انقلاب مخملی در ایران

ساماندهی انقلاب مخملی در ایران توسط بنیاد سوروس با واسطه برخی افراد، نیز از دیگر برنامه‌های براندازی نرم در ایران بوده است. براساس اعترافات ایشان، بنیاد سوروس با حمایت از برنامه‌های خاورمیانه‌ای مرکز امریکایی «ولسون» به دنبال ایجاد یک شبکه غیررسمی در ایران به منظور عملی نمودن اهداف براندازی نرم بوده است. در این راستا نماینده بنیاد سوروس در ایران با اقداماتی همچون راه‌اندازی کارگاه های مطالعاتی متشکل از جوانان و دانشجویان و تدریس اصول و مبانی شبکه‌سازی اجتماعی، سعی کرد زیر ساخت های براندازی نرم را در ایران ایجاد کند، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که تجدید‌نظر طلبان هواخواه لیبرالیسم و سکولاریسم با پشتیبانی دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران در حال طراحی و عملیاتی نمودن پروژه دیگری از سلسله پروژه‌های انقلاب رنگی و مخملین در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری بودند. که با تدابیر و هوشمندی مقام معظم رهبری و حرکت بارز و حماسه نهم دی 1388 شکست خورد.

 

  1. حفظ استقلال سیاسی

مهم ترین وجه اقتدار، حفظ استقلال سیاسی است. غرب تردیدی در اقتدار سیاسی جمهوری اسلامی و تحول ساختاری که در روابط بین الملل ایجاد کرده ندارد. بر این اساس، دشمن در قضیه فتنه 88 و در ادامه آن در 9 دی که در راستای آزمایش مردم برای تداوم فتنه گری ها بود در واقع استقلال ملت ایران را نشانه گرفته بود که با قاطعیت و حضور آگاهانه مردم در صحنه دفع شد.
بنابراین حماسه نهم دی ماه88، نمایش بلوغ اجتماعی و سیاسی، شاخص مرزبندی بین جبهه حق و باطل و تجلی اقتدار ملی و سیاسی تمامی مردم ایران بود که با حضور گسترده خود در راه پیمایی عظیم 9دی توطئه دشمنان را خنثی کرد و مدال قبولی و رضایت را چنین از نایب امام زمان(عج) به دست آورد که:

«اگر صدها بار برای نعمت هوشیاری این ملت، سجده شکر بجا آورده شود، باز هم کم است. »

 

*مسعود ملوّنی دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان همدان

 

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *