همدان پیشروترین استان کشور در زمینه اقتصاد مقاومتی

نیکبخت همدان را پیشروترین استان در زمینه اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: از سال 93 با راه‌اندازی ستاد اقتصاد مقاومتی در استان و برگزاری همایش سرمایه‌گذاری  فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه اقتصاد مقاومتی آغاز شد. 

شورای اداری همدان

 

به گزارش خبرنگار “همدانا”، محمدناصر نیکبخت در اولین شورای اداری استان همدان در سال جاری در ابتدا با اشاره به اهمیت شعار “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل”، اظهار داشت: مقام معظم رهبری هر ساله در شعارهایی که مطرح می کنند بر اقتصاد تأکید دارند اما امسال با نامگذاری سال بر این تأکید دارند که طرح های اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود.

وی افزود: ما بدون اجرای شعار “دولت و ملت ، همدلی و همزبانی” نمی توانیم شعار امسال را عملیاتی کنیم چراکه با وحدت، همدلی و همراهی هر اقدام اساسی را به نتیجه رساندیم همانطور که با همدلی در هشت سال دفاع مقدس و مذاکرات هسته ای پیروز شدیم پس باید همیشه شعار سال 94 را به یاد داشته باشیم.

 

نیکبخت با بیان اینکه  اقتصاد مقاومتی به ما حکم می‌کند که از تمام امکانات کشور با بهره‌گیری از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم، عنوان کرد: سرمایه‌گذاران خارجی باید تکنولوژی را به همراه سرمایه وارد کشور ایران کنند و با بکارگیری فکر و نیروی انسانی ایرانی به تولید بپردازند.

وی با تأکید بر اینکه تکنولوژی و سرمایه سرمایه‌گذار خارجی باید در کشور باقی بماند، افزود: براساس برنامه چشم‌انداز توسعه نرخ رشد اقتصادی کشور باید به 8 درصد برسد و از الزامات این رشد اقتصادی مثبت سرمایه‌گذاری 90 هزار میلیارد ریالی و ارزی 50 میلیارد دلاری می‌طلبد.

استاندار همدان با بیان اینکه باید نرخ رشد اقتصادی به مثبت 8 درصد برسد تا جوان بیکار در کشور نداشته باشیم، اظهار داشت: براساس اصل 44 قانون اساسی نظام و دولت مجاز به سرمایه‌گذاری نیست و باید سرمایه‌گذاری را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی تصریح کرد: یکی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی این است که در زمینه سرمایه‌گذاری اعتماد بخش خصوصی جلب شود و در راستا امنیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور فراهم است.

 

نیکبخت همدان را پیشروترین استان در زمینه اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: از سال 93 با راه‌اندازی ستاد اقتصاد مقاومتی در استان و برگزاری همایش سرمایه‌گذاری  فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه اقتصاد مقاومتی آغاز شد.

وی افزود: در همایش سرمایه‌گذاری همدان با رویکرد اقتصاد مقاومتی 10 کشور خارجی حضور داشتند و در این راستا سرمایه‌گذاران کشورهای ژاپن، کره، استرالیا و عراق برای سرمایه‌گذاری در همدان اعلام آمادگی کردند که در اردیبهشت سال گذشته عملیات اجرایی تعدادی از این طرح‌ها آغاز شد.

استاندار همدان بیان کرد: در اواخر اسفند ماه سال گذشته نیز کارخانه تولید بخاری کم مصرف با سرمایه‌گذاری کشور استرالیا در شهرستان رزن افتتاح شد و با توجه به نقش این تولیدات در کاهش مصرف انرژی، وزارت نفت برای اختصاص یارانه به این بخاری‌ها اعلام آمادگی کرده است.

به اعتقاد نیکبخت، اقتصاد مقاومتی در هر شرایطی ناجی اقتصاد کشور است و در این راستا انتظار دارم در سال جدید اقتصاد مقاومتی در استان همدان بارزتر از هر استانی دیده شود.

وی افزود: همدان استان امنی است و همه شرایط توسعه را دارد و همدلی که با محوریت نماینده ولی‌فقیه در استان همدان به وجود آمده است، مسیر توسعه را برای استان هموارتر کرده است.

نیکبخت بیان کرد: مدیران باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی در آمادگی کامل قرار داشته باشند و در زمینه عدم اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با هیچ مدیری اغماضی ندارم چرا که همه شرایط برای جهش اقتصادی همدان فراهم است و اگر تاکنون به رشد نرسیده ناشی از کوتاهی مسئولان است.

استاندار همدان تأکید کرد: در بین خانواده‌های استان جوانان بیکار بسیار وجود دارد در این راستا تا اقتصاد و تولید رشد نکند معضل بیکاری رفع نمی‌شود بنابراین باید با همدلی و همزبانی اقتصاد مقاومتی را  عملیاتی کنیم.

وی با ابراز خرسندی از بارندگی‌های امسال گفت: در ایام نوروز امسال 40 میلیمتر بارندگی در استان گزارش شده است و ذخیره آب پشت سد اکباتان به 14.3 میلیون مترمکعب رسیده است که نسبت به سال گذشته ذخیره آب در این سد به 2 برابر رسیده است.

نیکبخت افزود: با انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان همدان 130 میلیون متر مکعب یعنی به میزان 10 برابر ظرفیت سد اکباتان صرفه جویی در مصرف آب داشتیم و باید بهینه‎سازی مصرف آب را در اولویت قرار دهیم.

وی با اشاره به حضور و مشارکت مردم استان در انتخابات اخیر گفت: بیش از 4 هزار نفر از رأی دهندگان استان همدان بالای 85 سال سن داشتند و 670 نفر از رأی دهندگان نیز بالای 96 سال سن بودند که این حضور نشان از اعتقاد مردم به نظام است.

استاندار با قدردانی از اعضای ستاد خدمات سفر استان اظهار داشت: در ایام نوروز امسال یک میلیون و 70 هزار دستگاه خودروی شخصی وارد استان شد و یک میلیون و 680 هزار نفر ورود مسافر به استان و اسکان 191 هزار و 230 نفر در اماکن اقامتی گزارش شد.

وی افزود: 400 نفر توریست و گردشگر خارجی در استان همدان حضور یافتند که نسبت به نوروز سال گذشته 2.5 برابر افزایش گردشگر خارجی را داشتیم.

نیکبخت با اعلام هشدار نسبت به عدم غافلگیری مدیران استان از مسافران تعطیلات عید فطر گفت: در ایام نوروز امسال یک میلیارد و 400 میلیون تومان صنایع دستی در استان همدان به فروش رسیده است.

استاندار همدان از رسانه های استان  و بویژه صدا و سیمای استان درخواست کرد که بیش از پیش در عرصه اقتصادی به ویژه اقتصاد مقاوتی وارد عمل شوند.

وی در پایان از منتخبین مجلس خبرگان رهبری استان همدان نیز خواست که همدلی و همزبانی کافی را داشته باشند.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *